Skocz do zawartości
  • Zaloguj się

Dołącz do społeczności Croatia, pytaj, dziel się wiedzą i relacjonuj swoje wyjazdy do Chorwacji!

Moje spostrzeżenia odnośnie trasy Polska-Chorwacja.

Śle Dzik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, może wam się coś przyda może nie ale kilka słów odnośnie drogi na Chorwację i z powrotem. 

1. Jechaliśmy na noc z Przemyśla mając na Pag 1150 km, wyjechaliśmy o 18 30, polecam wyjechać później spokojnie o 21 mając podobną ilość kilometrów jadąc 120/130 km/h, bo inaczej dojedziecie na 6 rano, chyba, że pojedziecie tak jak napisałem niżej przez Senj to spoko. Z powrotem wyjechaliśmy o 11 ale aby zwiedzić w drodze powrotnej Budapeszt i to był błąd, 3 h przez Budapeszt jechaliśmy, tak że nie polecam, a przynajmniej w godzinach popołudniowych. Dojechaliśmy o północy do domu. Z tego tyko przez pół Słowacji i polkę była zwykła droga czyli jakieś 200 km, no i Pag,  a cała reszta to autostrada. 

2. Jechałem na gazie licząc, że cokolwiek zaoszczędzę i niestety gaz nie jest jak w Polsce po 3 zł, a po około od 4,8 do 5.2 zł i do tego jest kiepskiej jakości, w ogóle nie nawet zapach jest trochę inny, ( a tankowałem na różnych stacjach), do tego auto traci na mocy i pali więcej niż na polskim gazie co dawało zasięg rzędu 40 km mniej na całej butli. Na Chorwacji gaz trochę lepszy niż na Węgrzech ale też bez wow. I tak podsumowując zastanawiam się czy nie lepiej by było jechać na benzynie, raz że jest moc, dwa jest mniejsze ryzyko uszkodzenia silnika. Po powrocie do polski jak zatankowałem polski gaz to jak by auto nie to, wróciła moc i auto jedzie normalnie. ( u kolegi było podobnie więc to nie tylko mój przypadek).

3. Jeśli już będziecie jechać akurat tak jak my na Pag polecam szybciej zjechać z autostrady na miejscowość Senj i potem przez półtorej godzinki jechać wąską drogą z setką zakrętów w zadłuż morza. Z lewej strony macie przepiękne góry, a z prawej morze i Pag które jest oświetlone przez słońce za gór tak że was nie oślepia, a całe wybrzeże tak. Co chwilę jakieś miejsca do zatrzymania się i podziwiania. 

4. Polecam wykupić ubezpieczenie , w moim przypadku za 220 zł (na 4 osoby) miałem w razie "W" prywatnego lekarza  z Zararze, i kilku innych miastach przez 24/h, jedynie co to muszą wtedy wystawić jakiś kwit lub paragon aby ubezpieczyciel oddał za lekarza lub leczenie. W innym przypadku leczenie jest mega drogie i nie obejmuje to karta europejska zdrowia. (chodzi o specjalistów). Jeżeli się mylę dajcie znać. 

5. Polecam wykupić winiety na stronach słowackich i węgierskich a nie u pośredników, macie około stówy w kieszeni przy 10 dniowej winiecie. ( Pamiętajcie, że auta 8-9 osobowe mogą ale nie muszą być traktowane przez Węgrów jako bus) ,a wtedy jest 1600 zł kary. Ja wiem, że to głupie ale były takie przypadki.

Kinki do oficjalnych stron z winietami bez pośredników.

Węgry - https://ematrica.nemzetiutdij.hu/hu/belepes

Słowacja - https://eznamka.sk

Na Chorwacji płaciliśmy gotówką czyli kunami, teraz bedzie euro, niestety kilka razy płaciłem kartą i potem ściągnęli mi trochę za przewalutowanie, ale było to dosłownie kilkanaście złotych tak, że wole mieś jednak gotówkę. 

Jeśli chodzi o autostrady tez płaciłem gotówką choć zaskoczyło mnie to, że na bramkach wyświetla się kwota i nie trzeba kminić ile masz zapłacić bo po prosu masz na wyświetlaczu. 

Może coś wam się przyda z tego co napisałem, pozdrawiam Wojtek (Śle Dzik).

123.jpg

• Dzięki 2

• 3 tygodnie później...

Ad. 2) Jeżeli ktoś chce oszczędzać na paliwie to poza  tankowaniem prędkość czyni cuda.   W tym roku jechałem z kufrem na dachu (nigdy wcześniej nie jeździłem) . Instrukcja gaźnika na dachu, do którego był przymocowany kufer miała zapis że Vmax to 90 km/h.  Jako że jechałem pierwszy raz z kufrem na dachu to wolałem nie szarżować. To co zauważyłem to to że spalanie było mniejsze niż bym jechał bez kufra tak jak zawsze.  Poza tankowaniem w Polsce to dalej opłaca się w Chorwacji  tankować ale trzeba patrzeć na ceny na stacjach bo mogą być różnice spore.  Na Słowacji jest drożej jak w Polsce.  Na Węgrzech w 2022 wolałem nie tankować bo tam mieli tą regulację cen i wolałem się nie nadziać. Tankując w Polsce można na jednym baku zajechać do Chorwacji.  

Ad. 3) Na Sejn i dalej promem na Pag ?

Ad. 5) Kupno winiety przez Internet super sprawa. Koszt winiety w porównaniu do bramek na autostradach o wiele niższych . Szkoda że w Polsce była nagonka kiedyś na winiety. Mieli byśmy taniej niż teraz na bramkach. 

Co do płatności to można płacić kartą, trzeba tylko pilnować by byłą to karta wielowalutowa.  Gotówkę można wymienić w Polsce, wyjdzie chyba taniej niż wypłata z bankomatu (prowizje). 

Ad 2) W miarę jak dłużej jechałem pozwalałem sobie na więcej trzeba było wyczuć samochodu będzie się zachowywał z trumną na dachu. Przykład z jadą z trumną na dachu pokazuje że większe znaczenie ma prędkość pojazdu.  Generalnie wynika to chyba z tego że samochody mają projektowane optymalne spalanie pod 90 km/h (to moja robocza hipoteza 🙂 )

Ad3 ) Muszę się kiedyś przejechać tą trasą. Do Cro jeżdżę z noclegiem po drodze więc rezerwy czasowe są. Jedyne co mnie na razie ogranicza to choroba lokomocyjna dziecka 🙂 Na autostradach lepiej znosi podróż.  Przy okazji duży tam jest ruch w lipcu-sierpniu ?