Blog z Chorwacji

O tym jak spędzić udane wakacje w Chorwacji
Chorwacja w ciemno

Chorwacja w ciemno

Wyjazd do Chorwacji bez wcześniejszej rezerwacji jest jak najbardziej możliwy. Zaletą tego modelu szukania zakwaterowania nad Adriatykiem jest wybór gdzie chcemy spędzić wakacje. Chorwacja w ciemno to możliwość na żywo obejrzenia miejsca pobytu nie opierając się wyłącznie na zdjęciach zamieszczonych w internecie. Zazwyczaj ceny takich apartamentów są nieco niższe gdyż właściciel wynajmuje to czego nie udało mu się zapełnić a sezon mu ucieka.

Pierwszy wyjazd do Chorwacji

Z reguły pierwszy wyjazd do Chorwacji to nie mały stres. Większość debiutantów wykupuje wakacje organizowane przez biura podróży. Z góry wszystko jest opłacone i czeka na przyjazd gości. Tak było również w moim przypadku, pierwsze wakacje w Chorwacji z dwójką małych dzieci generowały zmartwienia, co będzie na miejscu, co jak coś się stanie. Z góry opłacony hotel z basenem, pełnym wyżywieniem all inclusive, plaża niedaleko obiektu i promenada pozwoliły beztrosko spędzić pierwszy urlop w Chorwacji. Nie wszystko jednak było takie cudowne, irytowały mnie godziny wydawania posiłków. Przez to, że lubimy pospać, wyjście na śniadanie było w pośpiechu. Na obiad trzeba było zwinąć się z plaży a wieczorem też starać się zdążyć na wyznaczone godziny wydawania kolacji. Wtedy zrozumiałem, że nie jest to tryb w jakim chcę spędzać czas na odpoczynek.

Pierwsze wakacje w Bluesun Bonaca

Chorwacja w ciemno z dziećmi

Małe dzieci mogą zrujnować plany rodziców co do wyjazdu do Chorwacji w ciemno. Po całonocnej podróży zmęczenie daje się we znaki nie tylko kierowcy. Upał który imponuje swoim natężeniem nawet w godzinach przedpołudniowych może skutecznie ostudzić zapędy do szukania kwatery w Chorwacji na własną rękę. Każdy uczestnik wyjazdu do Chorwacji po nocy spędzonej w trasie marzy o prysznicu i położeniu się w wygodnym łóżku, tym bardziej zmęczone małe dziecko. Komfort maluchów trzeba brać pod uwagę decydując się na wyjazd do Chorwacji bez wcześniejszej rezerwacji.

Wolne apartamenty kiedyś

Zanim powstały internetowe serwisy z prywatnymi ogłoszeniami wynajmu apartamentów w Chorwacji funkcję pośrednictwa obejmowały biura turystyczne. To one były w stanie pokazać noclegi w Chorwacji. Jeszcze 10 lat temu prywatnemu właścicielowi apartamentu bardzo trudno było dotrzeć do turystów. Rozwój technologii i rozwiązań internetowych był w Chorwacji wolniejszy niż w Polsce przez wojnę. Nieliczni posiadali telefon z aparatem a wybrani stronę internetową. Dlatego kiedyś popularną formą informowania przyjezdnych o wolnym apartamencie było stanie przy drodze z tabliczką z napisem “Free Apartman”. Na takiego turystę wyjeżdżającego w ciemno byli nastawieni Chorwaci. Jest ich coraz mniej przez rozwój marketingu internetowego w tym kraju. Zanim nastanie sezon zazwyczaj wszystkie noclegi są już zarezerwowane a poziom trudności szukania zakwaterowania w ciemno rośnie z każdym rokiem. Chorwacja w ciemno w 2020 roku to już nie klasyczne spacery wśród nieruchomości przy plaże ale szukanie tańszych i wolnych noclegów przez internet.

Jak szukać noclegów w ciemno?

Współczesna metoda wyjazdu w ciemno do Chorwacji nawet na spontaniczne wakacje może sprawić, że będą one udane bez rezerwacji noclegu z wyprzedzeniem. Już podczas drogi pasażer może zajmować się szukaniem apartamentu wykorzystując do tego grupy na Facebook. Dodając na kilku post, że rodzina 2+2 jedzie właśnie nad Adriatyk i szuka zakwaterowania. Może to spowodować, że Messenger zapełni się propozycjami wolnych noclegów w bardzo atrakcyjnych cenach. Mijając ostatni tunel kierowca jest w stanie zaplanować trasę odwiedzając lokacje z najlepszymi otrzymanymi ofertami. Taką metodą spędziłem 10 dni na półwyspie Pelješac za 250 euro z takim widokiem.

W ciemno na Pelješac

Miał to być rasowy wyjazd w ciemno, zgodnie z procedurą z forum cro.pl ale nie wytrzymaliśmy. Żona zaczęła szukać noclegów na Facebook i trafiła się nam taka okazja. Zjeździliśmy cały półwysep i odwiedziliśmy Dubrownik. Był to przed ostatni tydzień sierpnia ale widzieliśmy w okolicach Makarskiej stojących z tabliczkami “Free Apartmani”.

Czy wyjazd w ciemno ma sens?

Dla osób wybierających się na wakacje do Chorwacji bez dzieci jak najbardziej jest to dobry sposób złapania tańszego noclegu i na bieżąco decydowania gdzie spędzą kolejny dzień urlopu. Nawet gdy znajdzie się coś wolnego tylko na kilka dni, to nie problem bo można pojechać dalej w inne miejsce powtarzając procedurę szukania. Wyjazd w ciemno pozwala uniknąć rozczarowania w różnicy tego co widziało się w internecie, a co zastaniemy na miejscu. Bo jest różnica między 100 m do plaży a 40 m z 300 schodami. Nawet bez znajomości języków można dogadać się z Chorwatami. Gdy usłyszymy “no free” to na pewno właściciel zna kogoś kto może mieć i pokieruje gdzie szukać. W szczycie sezonu może być problem z noclegami od ręki w popularnych kurortach, wtedy nawet agencje turystyczne rozkładają ręce. Trzeba też wiedzieć, że wypad większą grupą nie zawsze pozwoli znaleźć noclegi blisko siebie.

Gdzie jeszcze szukać noclegu?

Gdy metoda klasycznego szukania noclegu w ciemno zawiedzie zawsze jest plan B. Można wyciągnąć telefon, przeszukać znane portale z noclegami a nawet Google Maps. Większość ma już wizytówkę, adres strony www i bezpośredni kontakt do właściciela. Oferty apartamentów bez pośredników w naszym serwisie pozwolą po części zrealizować cele Chorwacja w ciemno. Jest taniej bo omijane są agencje i biura turystyczne. Swobodnie można negocjować cenę nawet w dzień wyjazdu do Chorwacji.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.