Blog z Chorwacji

O tym jak spędzić udane wakacje w Chorwacji
Chorwacja na wyprawy rowerowe

Chorwacja na wyprawy rowerowe

Chorwacja już drugą dekadę należy do najchętniej odwiedzanych krajów przez Polaków. Biorąc pod uwagę klimat, przyjaznych ludzi, kuchnię i piękne widoki – trudno się temu dziwić. Różnorodność terenu i malownicze krajobrazy czynią z Chorwacji nie lada gratkę również dla rowerzystów.

Chorwacja rowerem – co warto wiedzieć?

Podstawową kwestią jest infrastruktura. Chorwacja od kilkunastu lat rozkwita w tym aspekcie, a kolejne inwestycje pobudzane były przez zbudowany wcześniej system autostrad. Turystyka stanowi już ponad 20% PKB tego kraju, a współczynnik ten cały czas wzrasta. Baza hotelowa powiększa się, a razem z nią oferowany standard usług. Istotne w kontekście wyprawy rowerowej są mapy hoteli dostosowanych do potrzeb rowerzystów – łącznie jest ich ponad setka, w tym kilkadziesiąt rozlokowanych zostało wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Aktualizowane każdego roku rankingi opisują wygody, na jakie mogą liczyć odwiedzający (m.in. poziom serwisu, przechowalnie, myjnie).

Liczba dróg rowerowych rośnie lawinowo – obecnie jest ich ponad 40 tysięcy. Najwięcej (8,5 tysiąca) znajduje się na Żupanii istryjskiej, a za nieformalną stolicę cyklistów należałoby uznać miasto Poreč. Malowniczo położona miejscowość na półwyspie Istria jest rajem dla rowerzystów, którzy mogą zwiedzać tamtejsze zabytki i jeździć promenadą korzystając z niemal półtora tysiąca tras. Innym ciekawym regionem jest wybrzeże Kvarneru w pobliżu przepięknej Rijeki. Nie wypada zapominać o turystycznym sercu chorwackich ziem, Dalmacji, która również obfituje w infrastrukturę rowerową. Oczywiście, poziom sieci dróg i ich zagęszczenie jest niższy niż w niektórych państwach zachodnioeuropejskich (Holandia, Dania), aczkolwiek aktualny stan jest – co najmniej – dobry, a dodatkowo z roku na rok się poprawia.

Chorwacja obfituje w różne krajobrazy, a co ważne w kontekście wypraw rowerowych – mnóstwo wariantów tras i poziomów trudności: strome podjazdy i regiony pełne wzniesień, a dla poszukujących mniejszego wysiłku są liczne trasy miejskie i nadmorskie, które doskonale sprawdzą się w przypadku podróży z dziećmi. Warto mieć to na uwadze szczególnie przy planowaniu wycieczek w okresie letnim, gdyż temperatury w Chorwacji rzadko spadają wówczas poniżej 30 stopni Celsjusza (jest to jeden z powodów, dla których rekomendowane są wyjazdy wiosną i jesienią).

Chorwacja – atrakcje dla rowerzystów

Zwiedzanie Chorwacji rowerem ma pewną istotną zaletę – nie ma konieczności zabierania swojego sprzętu ze sobą. Miejscowe wypożyczalnie oferują szeroką gamę rowerów, a ich cena waha się od około 45 do nawet 200 złotych za dzień. Ostateczny koszt zależy od klasy roweru, pory roku i długości okresu wypożyczenia.

Co warto zwiedzić rowerem w Chorwacji? Do najciekawszych propozycji należy zaliczyć:

 • Miasta: Poreč, Osijek, Rijeka, Dubrovnik, Split.
 • Regiony: Istria, Dalmacja.
 • Riwiera Makarska: liczne drogi rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności, z których większość prowadzi wzdłuż wybrzeża Adriatyku.
 • Bike Park w Rabacu: znajdujące się na terenach należących do hotelu z sieci Valamar centrum rowerowe, w którym znajdują się nie tylko sklepy i serwisy, ale również park umiejętności i mnóstwo innych atrakcji. Bike Park jest stale rozbudowywany i bezpośrednio połączony z okolicznymi szlakami rowerowymi. Wizyta w tym miejscu to znakomity pomysł i dobra rozrywka dla całej rodziny.
 • Jezioro Peruča (w pobliżu miasta Vrlika)
 • Trasy przejazdowe wyścigu Tour of Croatia
 • Wyspy Hvar i Brac: ścisła czołówka najpiękniejszych miejsc (na pewno w Chorwacji, a być może nawet w skali globalnej)
 • Narodowy Park Jezior Plitwickich

Nie sposób wymienić wszystkie miejsca, które jawią się jako konieczne do odwiedzenia w czasie wyprawy rowerowej po Chorwacji. Kraj ten nie należy do największych, natomiast nie można liczyć, iż pozna się go w stopniu wystarczającym w trakcie jednego czy dwóch wypraw. Każda kolejna wizyta uruchamia proces planowania kolejnej. Jedno nie ulega wątpliwości – Chorwację odwiedzić warto, wielokrotnie, a najlepiej rowerem, którym można dotrzeć w wiele niedostępnych dla samochodów miejsc.

Pamiętaj, że w sklepach InterSport możesz kupić sprzęt bez potrzeby przywożenia go z Polski.

Powiązane posty

Komentarze (1)

 • RaFF
  21.11.2021 na 22:02 Odpowiadać

  Jak byłem kiedyś w okolicach Zadaru to lokalny Chorwat polecał na wyprawę rowerową wyspę Pasman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.