Blog z Chorwacji

O tym jak spędzić udane wakacje w Chorwacji
Opłaty za autostradę w Chorwacji

Opłaty za autostradę w Chorwacji

Autostrady w Chorwacji co roku prowadzą turystów na wakacje i szczęśliwie do domu. Za jazdę autostradami płaci się na bramkach przy wyjeździe z drogi szybkiego ruchu. Wjeżdżając na autostradę należy pobrać bilet który zawiera informację gdzie odbył się wjazd. Lepiej go nie zgubić może to skutkować opłatą za cały odcinek drogi a nie ten fragment z którego korzystamy. Cena opłaty za autostradę w Chorwacji zależna jest od podróżującego zestawu. To inkasent na zjeździe z autostrady decyduje do jakiej kategorii zalicza się pojazd a w przypadku automatycznego poboru opłat skanowany jest przód samochodu. IA to motory, I obejmuje samochody osobowe a II jest dla podróżujących z przyczepą lub busem. Często za busa pobierający opłaty zaliczy do jedynki i opłata będzie niższa. Pozostałe kategorie i inne odcinki za autostrady w Chorwacji można sprawdzić tej stronie.

Jadąc przez Chorwację nad Adriatyk autostradami każdy przejedzie przez stolicę. Bramki w Lučko to kumulacja ruchu turystów jadących od strony Węgier i Słowenii. Omijający autostradę Słowenii lub nie do stolicy Chorwacji dojadą autostradą za 48,00 kun przy samochodzie osobowym lub 78,00 kun ciągnąc przyczepę. Od Węgier do stolicy za samochód bez przyczepy płaci się 44,00 kun a z nią 65,00 kun. Niestety na tych bramkach nie ma oddzielnych tylko dla płatności kartą. W drodze powrotnej około 4 km przed bramkami w stolicy można zjechać wcześniej, zapłacić kartą i nie stać w długich kolejach jakie generuje ruch powrotny. W sezonie opłaty za korzystanie z chorwackich autostrad są 15% wyższe.

Od Zagrzebia na plażę cena za autostradę zależy od miejsca który wybraliśmy na wypoczynek. Autostrada A1 ciągnie się przez część kontynentalną Chorwacji i całą Dalmację, wyposażona jest w liczne miejsca odpoczynku dla podróżnych, stacje benzynowe często z hotelami i restauracjami. Tunele są dodatkową atrakcją, najdłuższy to Mala Kapela ale Sveti Rok dostarcza podróżującym najwięcej radości. To ostatni po którym widać już morze, nazywany przez nich “tunel ciepło-zimno” gdyż po przejechaniu go równice temperatur między stroną kontynentalną a Dalmacją mogą sięgać kilkunastu stopni.

Kalkulując przejazd płatnymi autostradami wiemy już, że do stolicy Chorwacji cena będzie wynosiła 44,00 lub 48,00 kun za osobówkę w zależności z którego przejścia granicznego skorzystamy. Poniższe wyliczenia będą zawierały miasto docelowe i cenę opłaty za przejazd z Zagrzebia dla I i II kategorii.

Rijeka I 70,00 kun – II 127 kun
SenjI 60,00 kun –  II 100,00 kun
PagI 119,00 kun – II 190,00 kun
ZadarI 121,00 kun – II 193,00 kun
SzybenikI 151,00 kun – II 242,00 kun
SplitI 181,00 kun – II 284,00 kun
MakarskaI 204,00 kun – II 318,00 kun
PločeI 231,00 kun – II 359,00 kun

Do Dubrownika od Ploče jedzie się już darmową drogą DC8. Podane ceny są orientacyjne i mogą się nieznacznie różnić w zależności od roku czy sezonu. Aktualne ceny można tutaj lub na interaktywnej mapie HAK.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.